Sezgin Burak Kimdir

Sezgin Burak, (d. 15 Mayıs 1935 – ö. 4 Ekim 1978) Türk karikatürist ve çizgi roman sanatçısı.

Sezgin Burak, 15 Mayıs 1935’de Adapazarı’nda doğdu. İlk karikatürleri, ilkokul sırasında Doğan Kardeş dergisinde yayınlandı. Profesyonel olarak ilk eserlerini Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdiği 1952’de vermeye başladı.

Sırasıyla; “Akbaba”da karikatürler, Aydabir, Yirminci Asır, Bütün Dünya ve Hafta mecmualarında resimler, kompozisyonlar yaptı. 1957’de resim ve dekorasyon öğrenimini tamamlayarak Akademi’den mezun oldu. Aynı yıl Cumhuriyet Gazetesinde, Fakir Baykurt’un Yunus Nadi ödülü kazanan ünlü romanı “Yılanların Öcü”nü resimledi.

1958’de Cumhuriyet Gazetesinde günlük karikatürler, çeşitli tiyatrolarda sahne dekorları ve aynı gazetede “Ala Geyik” romanını resimlendirdi. Hayat ve Ses mecmualarında roman ve hikâye resimleri, ayrıca kitap kapakları, sinema reklamları hazırladı.

SezginBurak1964’te Bizimkiler adlı bant karikatür tipini yarattı. 1965’te İtalya’da “El Cougar” kahramanını yarattı. 1966’da İtalya’nın Milano şehrinde yapılan Avrupa Reklam Yarışması’nda iki birincilik aldı. Aynı yıl Milano’da ünlü çizgi roman kahramanı Tarkan’ın ilk eskizlerini hazırladı ve 1967’den itibaren Hürriyet gazetesi’nde günlük bantlar halinde yayımlanmaya başladı. 1970’ten başlayarak dergi olarakta yayınlanan eserin farklı maceraları içeren filmleri de çekildi (1968-1973) Tarkan’ın en önemli özelliklerinden olan madalyonu, atı, kurdu ve kılıcı ile birlikte çizdiği imaj, Russell Crowe‘un canlandırdığı ve büyük gişe başarısı yakalayan 2000 yılı yapımı ‘‘Gladyatör’’ tesadüf olamayacak kadar benzerlikler taşır.

Yaşar Kemal‘in İnce Memed romanını (1968-1969), Ağrı Dağı Efsanesi romanını resimlendirdi (1970). 1976’da Çoban Çantası adlı resimli romanını yarattı.

Sanatçının çeşitli akrilik ve yağlı boya çalışmaları da yapmıştır.

4 Ekim 1978’de geçirdiği bir bunalım sonucu, İstanbul Levent’te misafir olarak bulunduğu evin 4’üncü kattaki daire penceresinden kendini atarak intihar etti.

Sezgin Burak, Türkay Burak ile evli Mine, Tarkan, ve Tan adında üç çocuk babasıydı.