Yaşar Hacısalihoğlu Kimdir

Yaşar Hacısalihoğlu (d. 5 Nisan 1964, Trabzon, Tonya)Türk akademisyen ve yazar.

Nevzat Hacısalihoğlu’nun oğlu olan Yaşar Hacısalihoğlu 5 Nisan 1964 yılında Trabzon Tonya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi ve lisenin ardından 1985 de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bölümünü kazandı ve buradan mezun oldu. 1988 de İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını bitirdi (1995). 1996 ‘da Yardımcı Doçent unvanını alan Hacısalihoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde yüksek lisans yaptı (1999). 2002 yılında Doçent oldu. Beykent Üniversitesi’nde Profesör olarak görev aldı (2008). Amerika’da Teksas Şehir Üniversite’nde görev yaptı (2009). ‘den itibaren Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili görevinde bulunan Prof.Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Ağustos 2016’dan bu yana aynı üniversitenin rektörlüğünü yapmaktadır.

Birçok seminer, panel, kongre ve sempozyumda bulunan Hacısalihoğlu, Küreselleşme Mekânsal Etkileri Ve Türkiye, Jeopolitik ve Jeostratejik Analizler kapsamında dersler verdi.

Avrasya Tv, Cnn Türk, Ulusal Kanal, Habertürk gibi birçok Tv kanalında programlar yaptı ve tartışma programlarına katıldı. Zaman Gazetesi, Türkiye Gazetesi gibi gazeteler de yazılar yazdı. Son olarak Akşam Gazetesi’nde yazmaktadır.

Kitapları

  • Küreselleşme, Mekânsal Etkileri ve İstanbul (2000)
  • Türkiye’nin Kentsel Gelişme Süreci ve 1999 Marmara Depremi: Mekânsal Planlamadan Kopmanın Acı Bilançosu (2001)